Avrupa birliği Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz

Ana Sayfa Haberler Ekonomide normalleşme hızı arttı
Ekonomide normalleşme hızı arttı

Ekonomide normalleşme hızı arttı

EKONOMİDE NORMALLEŞME HIZI ARTTI


Kovid-19 salgınını en aza indirmek için alınan geçici tedbirler, normalleşme çerçevesinde aşamalı olarak kaldırılmış olsa da, ekonomistler bu kurumların verdiği kararların doğru ve uygun olduğunu ve olabileceğini söylüyor. Türk lirası varlıkları olumlu etkiliyor.


Kovid-19 ile mücadele, ekonomik ve sosyal anlamda toplum üzerinde derin bir etkiye sahip olmasına ve her anlamda yeni dönemde bir kilometre taşı olarak kabul edilmesine rağmen, hala tüm hızıyla ilerlemektedir ancak ülkeler bunu kontrollü bir şekilde ortadan kaldırmıştır. Bir salgın döneminde önleyici tedbirler normalleştirildi.


Hükümetler, merkez bankaları ve düzenleyici kurumlar hastalığın etkisini azaltmak için benzeri görülmemiş teşvikler duyurdukça, manevra alanı daralmakta ve küresel ekonomi ve finans piyasalarının biraz zaman desteğine ihtiyaç duyacağı açıktır.


SALGIN DÖNEMİNİN GEÇİCİ TEDBİRLERİ


Salgın sırasında hükümetin açıkladığı yardım paketi milli gelirin% 10'una ulaştı.


Süreç içerisinde Bankacılık Düzenleme Kurumu (BDDK), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Sermaye Piyasası Komitesi (SPK), piyasa ve fiziki sektörü aktif tutarak swap kanalları ve türev piyasaları da istikrarlı sağlayıcılara doğru hareket etmektedir. Gelişimin yönü yukarıya doğru.


Merkez Bankası, Türk Lirası ve bankaların yabancı para likidite yönetiminde esneklik sağlayarak, fiziki sektöre kesintisiz kredi akışlarını sağlamak için bankalara hedeflenen ek likidite fırsatları sağlayarak öngörülebilirliği artırmaya yönelik tedbirler almış ve Reeskont kredisi düzenlemeleri ile ihracat şirketlerinin nakit akışını desteklemek. Bu yılın ilk beş ayında merkez bankası politika faiz oranını 375 baz puan düşürerek% 12'den% 8,25'e düşürdü, bu da faiz indirimleri ve destekleyici politikalar yoluyla kredi büyümesini teşvik etti.


BDDK ayrıca döviz alım satım, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerine getirilen kısıtlamaları da düşürmüştür.Bu kısıtlamalar, belirli bir popüler dönemdeki bankaların son kullanma tarihinde TL alması veya vade sonunda TL satmasıdır.


Özellikle hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içi harcamalarda salgından en çok etkilenen turizm sektörüne destek olmak amacıyla kredi kartı taksitleri 12 aydan 18 aya çıkarılmıştır. Minimum kredi kartı ödeme tutarı düşürüldü, gecikme süresi uzatıldı ve takip süresi uzatıldı.


BDDK, konut için asgari peşinat oranını düşürerek konut kredisi oranını% 80'den% 90'a çıkardı.Konut, salgından etkilenen bir diğer sektör. Bu dönemde, ajans ayrıca varlık oranı (AR) hesaplamasını değiştirdi ve mevduatın ve katılımcı bankaların AR değerini artırdı.


Salgın sırasında SPK, Borsa İstanbul AŞ borsasında açığa satış işlemlerini yasaklama, kar marjını% 20'den% 10'a düşürme ve devre kesicinin tetikleme oranını% 5'e düşürme ve ardından ardışık işlemler arasındaki süreyi 15 dakika.


ADIM ADIM NORMALLEŞME


Salgını sınırlamaya yönelik tedbirlerin gevşemesi ve küresel ekonomik aktivitede kısmi toparlanma belirtilerinin kademeli olarak normalleşmesi ve Haziran ayının gelişiyle birlikte, geçici tedbirler Türkiye'deki düzensizliklerin kapsamını tek tek iptal etmeye başladı.


Merkez Bankası, zorunlu karşılık oranları ve faiz ödemelerini kredi büyüme oranları ile ilişkilendiren zorunlu karşılık düzenlemelerini revize etti. Finansal istikrarı desteklemek amacıyla TCMB, tüm yükümlülük türleri ve vade tarihlerinde tüm bankaların yabancı para zorunlu karşılık oranını 300 baz puan artırmış, ardından tüm vade tarihlerinde geçerli olan ve gerçek kredi büyüme koşullarını karşılayan bankalar izlemiştir. Döviz gereksinimleri karşılık oranı, kıymetli maden mevduat hesabı. Diğer tüm yabancı para yükümlülükleri 200 baz puan azaltıldı.


Ekonomik aktivitenin normalleşmesi ile banka, hedeflenen ek likidite fırsatlarını kademeli olarak azaltmıştır. Son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında merkez bankası, deflasyonist süreci yeniden tesis etmek ve fiyat istikrarını desteklemek için politika faiz oranını 200 baz puan artırmıştır. BDDK, bu süreçte yurt dışı yerleşiklere yönelik TL alımlarında veya TL satışlarında banka döviz swap, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerini standart bir çerçevede artırmıştır.


BDDK, 1 Ekim itibarıyla alacak hesaplarını da% 95'ten% 90'a indirmiş ve katılımcı bankaların rasyon fiyatını% 75'ten% 70'e indirmiştir. China Merchants Bank, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası "BIST 30 Endeksi" nde yer alan borsada açığa satış yasağını da kaldırdı. Son olarak, döviz işlemleri için geçerli olan banka sigortası ve işlem vergisi (BSMV) oranı binde birden 2'ye düşürülmüştür. Türk Lirası mevduat faizi üzerinden alınan stopaj vergisi indirildi ve 1 yıldan uzun vadeli mevduat hesaplarındaki vergi oranı sıfıra indirildi.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak (Berat Albayrak), Yeni Ekonomik Plan (YEP) toplantısında, `` yeni denge '', `` yeni normal '' ve `` yeni ekonomi '' olarak kullandığını vurguladı. Tema ayrıntıları açıklıyor ve salgın sürecine cevaben uygulanan mali önlemlerin denge döneminde aşamalı olarak kaldırılacağını vurguluyor. Açıklamada, Ağustos ayı başından itibaren ilgili kurumların bu yönde faiz ve likidite adımlarının yanı sıra swap ve alacak denetimi de dahil olmak üzere adımlar atmaya başladığını belirten ifadeler kullandı.


"Altın Gramı sitemiz sizler için 7/24 güvenilir veri ve haber akışını sağlamaktan asla vazgeçmeyecektir!"
Altın Gramı Yönetimi

İlgilenebileceğiniz Haberler