Avrupa birliği Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz

Ana Sayfa Haberler Altın ayarları nedir?
Altın ayarları nedir?

Altın ayarları nedir?

Altında ayarın ne anlama geldiğini özetle söylemeye çalışacağız

Altın’da ayar altının saflığını işaret etmek için kullanılır. Uluslararası piyasalarda ayar yerine kırat kelimesi kullanılır. Kırat kelimesi hem altında aynı zamanda öteki değerli taşların ölçümünde kullanılır.

24 AYAR ALTIN NE ANLAMA GELİR?

Birçok insan 24 ayar altını duymuştur ama 24 ayarın ne anlama geldiğini bilmemektedir.  24 ayar altın arasında komplike başka herhangi bir metal olmaya saf altındır. 24 ayar altın oldukca yumuşak olduğu için çoğu zaman bakır yada gümüş ile karıştırılır?

Her bir ayar (kırat) altının bütününün 24’te biridir. Bir örnekle açıklayacak olursak; bir bileziğin 24’te 18’i altın, 24’te 6’sı ise gümüşten yapılmışsa o bileklik 18 ayar altındır.

Altın ürün içindeki özgü altının binde oranına ‘’milyem’’ denir.

Piyasalarda kullanılan başlıca ayarlar ve milyemleri şöyledir:

22 K = 916 milyem

21 K = 875 milyem

19 K = 800 milyem

18 K = 750 milyem

14 K = 585 milyem

10 K = 417 milyem

9 K   = 375 milyem

8 K   = 333 milyem

Altını Ölçmede kullanılan bu gülünç sistem ortalama bin sene evvelki Almanların Mark adlı bir altın parasından kaynaklanmaktadır. Tamamen saf altından meydana getirilen bu para 48 gramdı ve elmas norm biriminde ağırlığına nazaran 24 kırat ediyordu. Sonradan içerisine başka Maddeler karıştırıldıkça içerisindeki altın miktarına bağlı olarak kırat ölçüsü düşürüldü.

KAÇ RENK ALTIN VARDIR?

Altın beyaz kırmızı sarı şeklinde muhtelif renklerde beğenimize sunulur. Altın bakır ile karıştırılmışsa kırmızı altın gümüş ile karıştırılmışa sarı altın Nikel yada Platin şeklinde metaller içeriyorsa beyaz altın ismi verilir.

"Altın Gramı sitemiz sizler için 7/24 güvenilir veri ve haber akışını sağlamaktan asla vazgeçmeyecektir!"
Altın Gramı Yönetimi

İlgilenebileceğiniz Haberler