Yastık Altı Altınlar Nasıl Değerlendirilmeli?

Amatör altın yatırımının genel itibariyle iki şekilde yapıldığını önceki yazılarımızda belirtmiştik. Bunlardan birincisi banka altın hesabı vasıtasıyla gram altın yatırımı, diğeri ise yastık altı altın olarak tabir ettiğimiz gram altın yatırımı… Fiziki altın yatırımı, gram altın yatırımına göre daha rijit(katı) bir yapıda olup nakite çevrilmesi, al-sat bazında değerlendirilmesi nispeten daha zordur. Peki bu durumda yastık altı altınları nasıl değerlendirmeliyiz?

 

Yastık altı altınları daha esnek şekilde kullanabilmenin en iyi yolu, banka altın hesabı açarak gram altın yatırımı şeklinde değerlendirmektir. Fiziki altınlarımızı gram altına dönüştürmenin en kolay yolu da banka altın günleridir. Birçok banka, belirli zamanlarda altın günleri konsepti adı altında vatandaşlardaki fiziki altınları toplayıp nakit ya da gram altına çevirmektedir. Banka altın günleri yoluyla sizler de fiziki altınlarınızı nakite çevirebilir ya da 24 ayar gram altına dönüştürerek ilgili bankada altın hesabı açtırmak vasıtasıyla yatırımınızı sürdürebilirsiniz.

 

Banka altın günlerini fiziki altınlarınızın tamamını nakite çevirmek maksadıyla da değerlendirebilirsiniz. Çevrenizdeki kuyumculardan altınlarınızın toplam değerine yönelik fiyat alıp bankalardaki ekspertizlerin altın birikiminize biçtiği fiyatı kıyaslayıp uygun olanı değerlendirebilirsiniz ki yüksek ihtimalle bankanın belirlediği değer daha yüksek olacaktır. Herkese bol kazançlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir