Ülke İçi Politik Gelişmeler ve Altın Fiyatları

Merhabalar, bugünkü yazımızda altın fiyatlarını etkileyen faktörlerden bahsetmeye devam edeceğiz. Daha önceki yazılarımızda altın fiyatlarını oluşturan ons ve doların belirleyicilerinden FED(Amerika Merkez Bankası) ve ABD Ekonomik Verileri etkilerini aktarmıştık. Bugün ise seçim, referandum vb. ülke içi politik gelişmelerin gram altın fiyatları üzerindeki etkilerine değineceğiz.

Bildiğiniz üzere ülke içindeki gram altın fiyatlarına direkt etki eden en önemli unsur, doların fiyatıdır. Ülke içindeki siyasi gelişmeler de ekonomi üzerinde önemli etkilere sahiptir. Ekonomi çevrelerinin bu anlamda kullandığı anahtar kelime “siyasi belirsizlik”tir. Olası seçimler, referandumlar ve bunların olası olumlu/olumsuz sonuçları piyasa tarafından anında fiyatlanabilmektedir. Buna en güzel örnek, 2015 haziran seçimlerindeki gram altın fiyatları değişim tablosuyla gösterilebilir:

 

 

Tablodan da anlaşılacağı üzere seçim gibi ülke içi siyasi gelişmeler, altın fiyatlarını etkileyen faktörlerden biri olup gram altın fiyatları üzerinde dolar fiyatı vasıtasıyla etkide bulunmaktadır. Gram altın yatırımı yapanların bu ve benzer siyasi gelişmeleri dikkate alarak yatırımlarına yön vermesi daha sağlıklı olacaktır. Herkese bol kazançlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir