Sigortasız Kişiye Kredi Veren Bankalar

Kredi veren bankaların pek çok şartı olmaktadır. Bu şartlardan biri de çoğu zaman sigortalı olmaktır. Bu durumda da akıllara şu soru gelmektedir: Sigortası olmayan kredi çekemeyecek mi? Elbette böyle bir şey söz konusu değildir. Bu yazımızda sizlere bunu açıklayacağız.

Neden Kredi Çekilir?

Günümüzde her şey ateş pahası olmuşken hemen her konuda kredi çekmek yahut başka birinden borç almak gerekmektedir. Ama yakın çevredekilerle borç ilişkisine girmek her zaman iyi sonuçlar doğurmaz. Bu borç alma verme konularından dolayı çok defa aile içi huzursuzluklar ortaya çıkmıştır, pek çok arkadaşlık da bu sebepten dolayı bitmiştir. Bu nedenle de en iyi ve en dertsiz yol bir bankadan kredi çekmektir.

Artık hemen her ihtiyaca uygun kredi çeşitleri bankalar tarafından verilmektedir. Düğün, ev, araba, sağlık ve daha pek çok konuda kredi çekerek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Size uygun faiz seçenekleri ve bütçenize uygun bir kredi taksitlendirmeyle de kolaylıkla borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuza düğününü yapabilir, evinizin ihtiyaçlarını giderebilirsiniz. Yahut tıbbi bir operasyon için gerekli parayı ödeyebilir ve kısa sürede sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Kısacası kredi çekerek hemen her konudaki eksiğinizi kapatabilirsiniz.

Sigortasız Kişi Ne yapacak?

Sigortasız kişiye kredi vermek için bankalar iki yol izlemektedir. Birincisi; kişinin bankayla bir ilişkisi olup olmadığıdır yahut herhangi bir borca girip idari takibe girip girmediğidir. İkincisi ise bu kişinin evi arabası yani kısacası pahada değer ürünleri olup olmadığıdır. Bunlara bakarak bir banka sigortasız kişiye kredi verip vermeyeceğine karar vermektedir.

Bir kişi eğer sigortasızsa ve bir bankadan kredi çekmek istiyorsa bu sayılan şartların hangisine uyduğuna bakmalıdır. Eğer bir bankada kara listeye girdiyse yahut haciz gibi idari işleme tabi tutulduysa kredi çekmesi imkansıza yakındır. Üzerine bir ev, araba, arsa gibi yüksek meblağlarda yatırımları yoksa da yine ne yazık ki kredi çekemeyecektir. Her bankanın sigortasız kişilere kredi vermek için başlattığı kampanyaları olmaktadır. Bu kampanyalardan kendinize uygun olanı seçip hemen o banka ile iletişime geçebilirsiniz.

Gerek ihtiyaçlarınız gerekse de yatırımlarınız için çeşitli bankalardan kredi çekmek istiyoranız, öncelikle yapmanız gereken kredi notunuzu öğrenmektir. Kredi notunuza göre, kredinin onaylanıp onaylanmayacağını tahmin edebilirsiniz.

Tabi ki kredi notu, bankaların kredi verirken değerlendirdikleri tek ölçü değildir. Ancak, ana kriterlerden birisi olduğunu belirtmeliyiz.

Peki, bu kadar önemli olan kredi notunu nasıl öğrenebilirsiniz? Bu konuda kredi notunuzu öğrenebileceğiniz iki farklı yöntem vardır. Bunlardan birisi findeks üzerinden öğrenme, diğeri de bankalar aracılığı ile öğrenmektir.

FİNDEKS NOTUNU ÖĞRENMEK

Kredi notu aynı zamanda findex notu olarak da geçmektedir. Notunuzu findeks üzerinden öğrenebilmek için, findeks.com sitesine girmeniz, siteye üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yaptıktan sonra ödeyeceğiniz şuan için 8 TL. karşılığında notunuzu kolayca öğrenebilirsiniz.

Bu sistem üzerinden başkalarının da kredi notunu öğrenebilirsiniz. Bunun için ise öğrenmek istediğiniz kişinin sistemde kayıtlı cep telefonuna findeks tarafından gönderilecek SMS onay koduna ihtiyacınız olacaktır.

BANKALAR ARACILIĞI İLE KREDİ NOTUNU ÖĞRENMEK

Kredi notunu öğrenmenin bir başka yolu da bankalardır. Bankalardan ise dilerseniz internet bankacılığı aracılığıyla, dilerseniz de banka şubesi aracılığı ile notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu, kredi başvurusu yaptığınızda da kolayca öğrenebilirsiniz. Ancak, kredi notunu öğrenmenin bir ücret dahilinde olduğunu belirtmeliyiz.

Eğer kredi notunuzun nasıl belirlendiğine ve notunuzu yükseltmek için neler yapmanız gerektiğine dair bilgi almak istiyorsanız, bu konuda yazılmış yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir