Kredi Notunu Düşüren Etkenler Nelerdir?

Tüketiciler çeşitli ihtiyaçları doğrultusunda bankalardan kredi çekme zorunluluğuna girmekte. Aslında aylık geri ödemeler düzenli olduğu takdirde bankalar borç edinme konusunda en verimli seçenekler arasında yer almakta. Buna hitaben kişilerin kredi çekme istekleri çeşitli şartlara dayanmakta olup, bankalar tarafından belli şartlar koşulunda kişiye sağlanmaktadır. Şartların yanı sıra kredi notunuzun düşük seviyelerde olması kredi çekme olasılığını düşürmekte, çekebilme durumunuz olsa dahi istenilen yüksek rakamlar kredi olarak sağlanamayabilmektedir. Birçok kişi bu konuya dayalı olarak henüz kredi notu veya bir diğer işlem adıyla da bilinen Findeks kredi notu hakkında bilgi sahibi olmamakta. Konumuzun aslına dönersek kredi notunuzun düşük olması dahilinde sorunlar yaşayabilmeniz oldukça artı yönde işlemektedir.

 

 

Kredi Notunu Düşüren Etkenler Nelerdir?

 

  • Ödeme zamanını geçirdiğiniz ihtiyaç, taşıt, konut kredisi fark etmeksizin kredi notunuz düşmektedir.
  • Kredi kartı ödemelerinizde yaşayacağınız gecikmeler neticesinde kredi notunuz düşmektedir.
  • Vergi veya benzeri devlet kurumlarına borcunuz var ise ve aynı zaman’da icralık bir durumunuz varsa kredi notunuz düşmekte.
  • Birinci ve ikinci aşama bankalardan kredi kullanımı yapmışsanız, akabinde üçüncü ve dördüncü bankadan da ret onayı almış iseniz kredi notunuz düşmekte.
  • Herhangi bir işletme üzerine esnafsanız ve çekin vadesi geldiğinde ödemeyi gerçekleştiremediniz var sayalım, buna hitaben karşı taraftan rica da bulunup çekin protesto olmasına engel olsanız dahi sistem otomatik olarak Findeks veri merkezine rapor göndererek kredi notunuza işlemekte ve buda sizin kredi notunuzun düşmesini sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir