Kredi Faiz Oranları Kısa Vadede Düşer Mi?

Çeşitli nakit ihtiyaçları, konut alımı, araba alımı gibi konularda bankaların kapısını sıkça çalıyoruz. Nitekim bankalar; ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi vb. isimler altında çeşitli krediler sunmakta. Fakat banka kredileri; kredi faiz oranları, kredi miktarı ve vade gibi değişkenlere göre hesaplanan tutar üzerinden anaparaya belli miktarda faiz ödemesi yansıtılarak veriliyor. Bu nedenle en uygun banka kredisini elde edebilmek için banka kredi faiz oranlarının en ideal olduğu dönemde kredi çekmeliyiz.

 

 

 

Kredi Faiz Oranları Düşer Mi?

 

Hali hazırdaki bankaların ihtiyaç kredi faiz oranlarına baktığımızda, genel olarak % 1,15 seviyelerinde olduğunu görmekteyiz. Peki kısa vadede kredi faiz oranları düşer mi? Maalesef ki bu konuda iyimser değiliz. Ekonomi piyasalarına baktığımızda döviz kurunun enflasyon üzerinde önemli bir arttırıcı unsur olduğunu görüyoruz.

 

>Dolar fiyatının yüksek olduğunu ve yükseliş ivmesinde olduğunu,

 

>Merkez Bankası tarafından da baskılanmaya çalışıldığını

 

>MB’nin politika faizini yükseltme tedbirini aklının köşesinde tuttuğunu

 

 

hesaba kattığımızda, kısa vadede kredi faiz oranlarının düşme ihtimalinin az olduğunu düşünmekteyiz. Kredi faiz oranlarının değişimi konusunda dolar fiyatı ve enflasyon oranlarının takibi büyük önem arz ediyor. Haliyle bu verileri çok iyi takip etmeliyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir