Güney Kore-ABD Gerilimi Altın Fiyatlarını Yükseltiyor

Daha önceki yazılarımızda, altın fiyatlarını etkileyen faktörler içinde jeopolitik risklerin önemli bir yer tuttuğunu belirtmiştik. Nitekim buna en somut örnek olarak Güney Kore-ABD arasındaki gerilimi gösterebiliriz.

Yakın zamanda altın ons fiyatları 1270 dolar seviyelerindeydi. Fakat Güney Kore’nin ABD’ye yönelik tehditkâr tavırları ve olası savaş durumu için yaptığı füze denemeleri global piyasaları tedirgin etmeye yetti. Olası bir savaş durumunu öngörüleri içine alan piyasa aktörleri, güvenli liman adıyla anılan altın emtiasına yöneldi. An itibariyle 1344 dolar seviyesinde olan altın ons fiyatları ile birlikte gram altın fiyatları da 148 TL düzeyine tırmandı.

 

 

Gram Altın Fiyatları Yükselir mi?

 

Tüm bu gelişmeler eşliğinde amatör gram altın yatırımcısının da cevabını büyük merakla araştırdığı soru kuşkusuz ki “gram altın fiyatları yükselir mi” oluyor. Açıkçası ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilim stabil şekilde dursa dahi altın ons fiyatları fazla bir düşüş göstermeyecektir. Burada takip edilecek en önemli aktör yine iç piyasadaki dolar fiyatı olacaktır. Hali hazırda 3,44 TL seviyesinde olan doların ilerleyen günlerdeki 1-2 kuruşluk artışları dahi gram altın fiyatlarını 150 TL seviyesine taşıyabilecektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir