Gram Altın Fiyatları ve Jeopolitik Riskler

Gram altın fiyatlarını etkileyen faktörlerden sıkça bahsediyoruz. Nitekim bunları bilmeden altın gramı fiyatlarının yönünü tahmin edebilmek mümkün değil. Bugünkü yazımızda da gram altın fiyatlarına ve dolar fiyatına etki eden bir diğer husustan bahsedeceğiz; jeopolitik riskler…

 

 

Jeopolitik Risk Nedir?

 

Jeopolitik risk kavramını kısa ve anlaşılır şekilde tanımlamak gerekirse; herhangi bir ülkenin bulunduğu coğrafi konum ile bu konumu gereği yaşayabileceği her türlü risk olarak ifade edebiliriz. Örnek üzerinden hareket edersek ülkemizin neredeyse dört bir yanında yaşanan sorunları ele alabiliriz. Ortadoğu bölgesinde yaşanan sorunlar(terör örgütleriyle mücadele), batı tarafında Yunanistan ile yaşanan krizler jeopolitik risklere verilebilecek en güncel örneklerdir.

 

 

Jeopolitik Risklerin Ekonomi Piyasalarına Etkisi

 

Ekonomi makalelerinin birçoğu fazla sayıda bilimsel terim içeriyor. Haliyle işin uzmanı olmayan sıradan kişiler tarafından anlaşılması zor hale geliyor. Bu nedenle olabildiğince anlaşılır ve özet şekliyle jeopolitik risklerin gram altın fiyatlarına etkisini açıklamaya çalışacağım.

Gelişmekte olan ülkeler içinde yer bulan Türkiye, yabancı yatırımcılar tarafından risk iştahı yüksek ve yatırım yapılabilir ülkeler arasında görülüyor. Fakat doğu ve güneydoğu bölgelerimizde terör olayları ve ortadoğu bölgesindeki kaos ortamı gibi faktörlerin şiddet kazandığı durumlarda ülkeye giren sıcak paranın endişesi artıyor ve yabancı yatırımcılar sermayelerini geri çekiyor. Ülke dışına çıkan sıcak para(döviz) etkisiyle dolar fiyatı da kaçınılmaz olarak artıyor. Altın ons fiyatlarının dolar üzerinden değerlendiğini de hesaba katarsak artan dolar fiyatı ile altın gramı fiyatlarının da artacağını söyleyebiliriz. Aslında denklem basit, piyasadaki temel değişkenleri bildikten sonra gram altın yatırımı ile kazanmanız mümkün, hoşçakalın.

Gram Altın Fiyatları ve Jeopolitik Riskler” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir