Fiziki Altın mı, Banka Gram Altın Yatırımı mı?

Amatör olarak altın yatırımı yapanlar genellikle iki yöntemi kullanıyor; birincisi yastık altı olarak tabir edilen fiziki altın biriktirme yöntemi, ikincisi ise bankalar aracılığıyla gram altın hesabı kullanımı…

Fiziki altın yatırımı yapanlar genellikle internet bankacılığı kullanmayan ya da kullanamayan bireylerden oluşuyor. Altın yatırımını bankalar üzerinden gram altın hesabı açarak yürütmeyi tercih edenler ise genel itibariyle internet, bankacılık vb. işlemlerin kullanımına daha yatkın kişilerdir. Altın yatırımı yöntemlerinin her ne kadar birbirine karşı üstün yanları olsa da özellikle banka altın hesabı aracılığıyla yapılan gram altın yatırımının daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Maddeler halinde genel bir karşılaştırmayla bunu açıklayalım:

 

 

Fiziki Altın ve Gram Altın Karşılaştırması

 

  • Fiziki altın yatırımında Altın’ların saklanması konusu oldukça risk taşımaktadır. Hırsızlık vb. durumlarda tüm birikim hiç olabilir. Bankalarda kasa kullanımı aracılığıyla fiziki altınları saklamak da masraf açan bir yöntemdir. Nitekim bankaların kasa kiralama ücretleri hiç de düşük rakamlar değildir. Banka gram altın hesabı kullanımında ise bu tarz bir risk bulunmamaktadır.

 

  • Sıradan bir vatandaş olarak zaman zaman acil paraya ihtiyaç duyabilmekteyiz. Bu para miktarı büyük olabilir ve birikimlerimizi bozdurmak zorunda kalabiliriz. Fiziki altın birikimi yapan bireyler, ellerindeki Altın’ı ancak kuyumcular vasıtasıyla bozdurabilecektir. Kuyumculardaki gram altın alış-satış farkı da oldukça yüksek olduğundan mutlaka belli bir ölçüde zarar edilecektir. Ek olarak büyük miktarlardaki altını, özellikle küçük illerdeki kuyumcularda bozdurabilmek de oldukça zordur. Nitekim kuyumcularda da nakit sıkıntısı oluşabilmektedir. Bankalarda gram altın hesabı açtıranlar ise istediği miktardaki gram altın anında satarak nakite çevirebilmektedir. Bankalardaki gram altın fiyatları arasındaki makas(alış-satış farkı) çok az olduğundan zarar etme oranı da çok çok düşük olacaktır.

 

  • Yine altın yatırımı yapanlar arasında belli bir ölçüde altın fiyatlarındaki değişimleri takip edebilenler için gram altın hesabı çok daha uygundur. Nitekim altın gramı fiyatlarındaki düşüş/yükseliş durumlarına göre anında al-sat işlemi uygulayarak kâr elde edilebilir. Fiziki altın yatırımında ise bunu gerçekleştirmek mümkün değildir.

 

 

İlerleyen yazılarda altın yatırımına yönelik fikirlerimizi sunmaya devam edeceğiz. Herkese bol kazançlar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir