Banka Altın Hesabı Açarken Dikkat Edeceğimiz Noktalar

Önceki yazılarımızda, altın yatırımının fiziki altın yatırımı ve banka gram altın yatırımı olarak genel itibariyle iki şekilde yapıldığını fakat nispeten daha avantajlı olan yöntemin banka altın hesabı açtırmak yoluyla gram altın birikimi olduğunu belirtmiştik. Bugünkü yazımızda da banka gram altın hesabı açtırmak isteyenlerin nelere dikkat etmesi gerektiğini anlaşılır şekilde özetlemeye çalışacağız. Nitekim bankalar, altın hesabı konusunda kendi içlerinde birçok avantajları ve dezavantajları barındırmaktadır.

 

 

Banka Altın Hesabı Açtırma

 

Banka altın hesabı açtırma aşamasında çalışacağımız bankayı belirlerken aşağıdaki hususlara bakmalıyız;

1-) Çalışacağımız bankanın gram altın alış ve satışı arasında uyguladığı farka iyi bakmalıyız. Bazı bankalarda bu fark yüksek iken bazı bankalarda olabildiğince düşüktür. Ek olarak altın fiyatlarındaki dalgalanmaların yüksek olduğu zamanlarda bazı bankalar, gram altın alış-satış farkını yükseltmektedir. Bu nedenle gram altın alış-satış arasındaki farkın en düşük olduğu ve altın fiyatlarındaki dalgalanma dönemlerinde nispeten daha makul fiyatlama yapan bankaları tercih etmeliyiz.

2-) Altın fiyatlarındaki nispeten daha büyük çaplı değişmelerin yaşandığı durumlarda bazı bankalar, işlemleri çeşitli şekillerde kısıtlamaktadır. Misal kimi banka alış-satış farkını aşırı derecede yükseltmektedir, kimi banka duruma göre alış veya satışa teknik sorunları öne sürerek izin vermemektedir. Bu tarz sorunların en az şekilde yaşandığı bankalar tercih edilmeli.

3-) Dikkat edeceğimiz bir diğer husus da piyasa işlem saatleri dışında, gram altın fiyatları alış-satış farkı nispeten daha düşük olan bankaların tercih edilmesidir. Acil bir nakit ihtiyacı oluşması durumunda, bankadaki gram altın hesabımızdan bir miktar altın satışı yapmamız gerekebilir. Eğer ki işlem saatleri dışında gram altın satış fiyatını nispeten daha iyi(yüksek) tutan bankalar bu anlamda avantajlı olmaktadır.

İlerleyen dönemlerde banka altın hesabı konusunda daha farklı konulara da değineceğiz, herkese bol kazançlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir