Altın Gramı 145,2 tl Seviyelerine Yükseldi, Peki Neden?

Gram altın fiyatları daha bir gün öncesine kadar 142,5 TL seviyelerini görmüştü. Yazıyı kaleme aldığımız an(09/08/2017 16:00) itibariyle ise altın gramı 145,2 seviyelerini aşmış durumda. Peki gram altın fiyatlarında bu ani yükselişin nedeni nedir?

 

 

 

ABD-Kuzey Kore Gerilimi Gram Altın Fiyatlarını Etkiliyor!

 

Daha önceki yazılarımızda gram altın fiyatlarını etkileyen faktörlerden biri olan jeopolitik risklerden bahsetmiştik. An itibariyle yükselen gram altın fiyatlarının temel nedeni de jeopolitik risklerden kaynaklanıyor. ABD ile Kuzey Kore arasındaki savaş gerilimi karşılıklı tehditlerle tırmanmaya devam ediyor. Özellikle nükleer sistemler üzerinden yürüyen savaş tehditleri, dünyayı ciddi manada tedirgin etmiş durumda. Dünya borsalarındaki genel düşüşün nedeni de bundan kaynaklı. Borsalardan çıkan para, piyasalarca güvenli liman olarak nitelendirilen altın yatırımına kaymış durumda. Türkiye’de ise borsadan çıkan para kısmen dolara yönelmiş durumda. Küresel çapta yükselen altın ons fiyatlarına yükselen doların eşlik etmesiyle gram altın fiyatları çifte artış gösterdi diyebiliriz.

 

Gram altın fiyatlarını etkileyen faktörleri bilmek ve takip etmek, gram altın yatırımında kazanmayı daha da risksiz hale getirmektedir. Bu nedenle piyasadaki belli başlı gelişmeleri her daim takip altında tutmalısınız. Hepinize bol kazançlar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir