Altın Fiyatlarını Ne Etkiliyor?

Bir önceki yazımızda, yatırım argümanları içinde en doğal ve güvenli olanın altın yatırımı olduğunu belirtmiştik. Bugün ise gram altın fiyatlarını etkileyen temel unsurlardan bahsedeceğiz.

Altın’ın iyi bir yatırım aracı olduğunu belirtsek de belli başlı konuları takip ve analiz etmeden kâr elde edilebileceğini söylemek zor olur. Peki altın fiyatlarını etkileyen bu temel değişkenler neler?

 

 

Altın Fiyatlarını Etkileyen Temel Faktörler

 

1-) Altın’ın Ons Fiyatı: Uluslararası piyasalarda altın fiyatlarına ilişkin ölçü birimi olarak ons değeri kullanılmaktadır. 1 onsun değeri, gram cinsinden 31,103 grama eşittir ve altın onsu Amerikan doları cinsinden ifade edilmektedir.

Örnek üzerinden hareket edelim; yandaki tabloda bugüne ait altın ons fiyatı yer almaktadır. İşaretlediğimiz değer olan 1.241,25 rakamı, 1 ons Altın’ın dolar cinsinden değeridir. Yani bugün itibariyle 1 ons yaklaşık 1241 dolardır. Yerli para cinsinden de 1 gram altın fiyatı;

 

Görüldüğü üzere Altın’ın ons fiyatı, gram altın fiyatlarına direkt etki etmektedir. Bu nedenle ons fiyatını ve bu fiyatı etkileyecek unsurları iyi takip etmek gerekir.

2-) Doların Fiyatı: Gram altın fiyatlarını etkileyen bir diğer temel unsur da doların yerli para cinsinden değeridir. Ülke içindeki siyasi, ekonomik vb. gelişmeler nedeniyle artan veya azalan dolar fiyatı, gram altın fiyatlarını direkt etkilemektedir.

Altın gramı fiyatını etkileyen temel unsurları açıklamaya çalıştık. İlerleyen dönemdeki yazılarımızda, altın ons fiyatını etkileyen değişkenlerden ve doların fiyatına etki eden unsurları incelemeye çalışacağız. Herkese bol kazançlar…

 

Altın Fiyatlarını Ne Etkiliyor?” için 4 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir