Altın Fiyatları Neden Yükseldi?

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler üzerine birçok yazı kaleme aldık. Peki dün itibariyle gerçekleşen altın fiyatlarındaki ani yükselişin nedeni nedir? Detaylar yazımızda…

 

 

Altın Fiyatları Neden Yükseldi?

 

Gram altın yatırımı yapanların hem ekonomi hem de siyaset gündemini çok iyi takip etmesi gerektiğini daha önce paylaştığımız yazılarda ifade etmiştik. Gram altın fiyatlarındaki son yükselişin nedeni de iç ve dış siyasetteki gelişmeler olarak sıralanabilir. Eğer ki haberleri takip ediyorsanız bir kaç gün önce ABD başkonsolosluğunda çalışan bir personelin gözaltına alındığını ve dün itibariyle tutuklandığını okumuşsunuzdur. Türkiye’nin bu hamlesine istinaden ABD tarafından sert bir tutum geldi ve ABD, Türkiye vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldığını duyurdu. Akabinde Türkiye’nin de ABD vatandaşlarına yönelik vize başvurularını askıya alma kararıyla birlikte gerilen ortam, finans piyasasına çok ciddi etki yaptı. An itibariyle yüzde 5 civarında kayıp yaşayan borsa endeksi 100 bin seviyesinin altına geriledi. Türk lirası bazında 3,76 TL seviyelerini test eden Dolar fiyatı ise an itibariyle 3,70 seviyelerinde yer alıyor. Tüm bu veriler çerçevesinde altın fiyatları neden yükseldi sorusuna cevap olarak doların ani yükselmesi diyebiliriz.

 

 

Altın Fiyatları Daha da Yükselir mi?

 

Tamamıyla dış siyasetteki gerilim nedeniyle yükselen doların etkisiyle artan gram altın fiyatları, bundan sonraki süreçte de artmaya devam eder mi? Açıkçası ABD ile yaşanan bu gerilimin tansiyonu kısa sürede düşürülmediği müddetçe altın fiyatları yükselmeye devam edecektir. Gram altın yatırımı yapanların özellikle dolardaki hareketliliği sürekli izlemeli ve ABD ile yaşanan gerilimi iyi takip etmeleri gerekmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir